פנאי


פלא העולם הוא המוח האנושי, היודע להתקיים ולהקים את עצמו, לדאוג לעצמו מכל בחינה -  אוכל, תעסוקה, התרבות, אך את רוב היצרים מושך יותר לכיוון הפנאי. בטוח שפעם או פעמיים יצא לכם להכיר את אלו, שלא רוצים ללמוד אלא רק לשחק במשחקי מחשב, לשחק בפוגים או כדורגל. אל תבינו אותם לא נכון, זה לא שהם לא רוצים ללמוד, הם פשוט מעדיפים להקצות לפנאי יותר זמן מאשר ללימודים. היצר דורש סיפוק עכשיו ומיד, המחשבה על העתיד כבר לא רלוונטית, והם מחפשים איך לספק את הרצון המיוחד הזה. חלקם אוהבים פנאי חסר תוכן- לישון, לשכב על הספה ולבהות בנקודה. חלקם הרבה יותר אימפולסיביים ומעדיפים עבודה פיזית כמו משחקים בכדור למיניהם, אך הרוב המוחלט של מחפשי הפנאי נמצא במשחקים נוחים, המתחילים בקלפים ומסתכמים במשחקי מחשב לרוב.

משחקים קיימים מאז שנוצר העולם. כולנו היינו ילדים, וכל מה שעניין את ראשנו הקטן הוא כיף. איך נכייף? היכן נלך כדי לעשות כיף, ובעיקר – כמה שיותר כיף, רק איך? אז הילדים ישחקו בכדור והמבוגרים יהנו ממרוצי סוסים או מציד. לעומת הפנאי, משחקים נלקחו גם לפינות אחרות. לדוגמא, משחק היה יכול הציל אומה שלמה ממלחמה: נציג חזק היה נבחר מכל עם ומשתתף במשחק. גזר דין עמו היה נקבע ביחס לתוצאותיו במשחק.

עם השנים, הפנאי והמשחקים השתנו. אם פעם לא ידענו יותר ממשחקי קלפים וכדור, כיום עם התקדמות הטכנולוגיה וכל תהליכי הרפורמות בענייני התרבות והפנאי, ניתן לצפות בפנאי במישורים שונים. התפתחות המחשבים ומשחקי המחשב מהווים היום אחוז גבוה מעוד מבחינת אנשים וצורות הפנאי שלהם. כיום, כל ילד שלישי יהנה יותר ממשחק מחשב טוב מאשר פגישה עם חברים מהכיתה לצורך משחק כדורגל או כדורסל.  אך אם לא נפנה ליתרונות ולחסרונות, ניתן עדיין לראות עד כמה התפתחות האנושות מספקת את המחשבה לסיפוק, איך להנות יותר, איזה משחק טוב יותר, איך לרצות את היצר שדורש להנות מדי פעם. כמו כן, האנשותו היא אולם מילה מכלילה, אך כוללת בתוכה לא פחות מ7 וחצי מיליארד בני אדם, כשכל אחד ואחד בנוי בצורה שונה לגמרי מהשני גם ביכולתו הפיזית וגם בתבונתו – לטוב ולרע. השוני האדיר והבלתי מתפשר יוצר מערבולת אינסופית של נושאים לצרכי פנאי שמספקים את כולם אך אם נשאל אחד אחד אם הכמות האין סופית של הפנאי הזה נחשב מבחינתם פנאי, הם היו חותכים על הסף שלא.

אז חשבנו שאנחנו לא נהנים ולא נחים לרגע, תשאלו את עצמכם איך אתה מגדירים את הפנאי שלכם. כשלפנאי שלכם אתם קוראים מנוחה, לאותו סוג פנאי סביר מאוד להיות שמישהו אחר קורא עבודה, ולפעמים גם קשה – כולנו שונים וכל אחד חי בעולמו שלו. כך גם המשחקים, עולם ומלואו שמספק את כל סוגי האנשים – ועם השוני הגדול בין כל אחד ואחת מאיתנו (השוני במחשבותינו) כך גם השוני במשחקים, בצורות המשחק  והגדרתן.
טיפ לחיים: לפני שאתם מחליטים לנוח, תוודאו שזה באמת מה שאתם הולכים לעשות.