משחקים פסיכולוגיים


תדמיינו לכם עולם מלא אפשרויות אינסופיות, שכל דבר אפשרי. עולם בו אין מפסידים או מנצחים, חיים ומוות, הרפתקה מסוג אחר לגמרי. החיים הללו אפשריים היום דרך מסכי המחשב שלכם, משחקים שנותנים לכם לברוח מהמציאות ולנסות מקום אחר. משחקים אלו, שעובדים על המוח כמעין משחקים פסיכולוגיים, פותחים דלתות לאנשים שונים; אלו שזקוקים לנצחון אחרי תבוסות אינסופיות, אלו שמחפשים חברים ולא בהכרח מהיבשת שלהם וגם לאלו שסתם באו לכייף ולהעביר את הזמן בקבוצת חברים וירטואלית.

שלא תטעו, אתם לא היחידים שזקוקים לזריקת נצחון! סטטיסטיקות מראות כי לפחות חצי מאוכלוסיית כדור הארץ נחשף למשחקי רשת בצורה כזו או אחרת. חלק ניכר מהאוכלוסיה משחקת במקביל במשחקים שונים. כל שעה נוצר לו משחק רשת חדש המגניב לתוכו מאות אלפי אנשים בין אם זה לטעימה או להישארות קבועה. עפ"י משאלים, נקבע כי רוב המשחקים מעדיפים את אפשרות שמירת המשחק, כלומר – במידה והשתבש משהו בדר, תמיד אפשר לחזור ולתקן. מבחינתם אין משמאות לביטוי  מאוחר מדי. כולם רוצים הזדמנות שניה,גם בחיי היומיום, אולם לא תמיד זוכים לה, לא כמו במשחקים. נכשלת? תחזור אחורה ותתקן את הטעות, תמשיך הלאה. נכשלת שוב? לא נורא וכך הלאה. בית חולים בארצות הברית מנסה את שיטת המשחקים הפסיכולוגיים הזו על מנתחים ורופאים, ובין ניתוח לניתוח הם יושבים מול קונסולות משחק ומנצחים בהחלטות וכך משדרים למוח כי הם טובים במה שהם עושים לא משנה מה הוא.  

החיים מציבים בפנינו אלפי שאלות ויכוחים ולבטים – לגבי החיים עצמם, לגבי הזוגיות, לגבי איפה לחיות ומה ללמוד, מה ללבוש וכד'. מחקרים מדווחים כי אנשים שהתנסו בצורה כזו או אחרת להימצא בשלב של פתרון דילמות ולקיחת אחריות על בחירות שנעשו מתישהו, סביר להניח שיהיו הרבה יותר מוצלחים בבחירתם הבאה. במילים אחרות, כל מי שביצע בחירות כלשהן במשחקי מחשב, שנתנו לו לטעות ולחזור בעצמו לאט לאט, עם הזמן השחקן כבר לא הזדקק להזדמנות שניה ובחר את הדרך הנכונה בפעם הראשונה. מכאן ניתן להסיק כי מי ששיחק במשחקים שבמידה כזו או אחרת קבעו משהו, כנראה יעשה את הצעד הנכון בחיים האמיתיים ויחליט החלטה נבונה שתשריר להמשך חיים בריא ככל הניתן להשיג.

מוח

עולמות המאפשרים בערך כל דבר-כמובן מבחינה וירטואלית, ניתן למצוא בשלל אתרי אינטרנט, או פשוט בהקלדה –משחקי רשת – בגוגל. המחפש יחשף לאפשרויות אינסופיות  המשקפות בצורה כלשהי את החיים האמיתיים. למשתמש, בדרך כלל יהיה גיבור, לו יצטרך לדאוג מכל הבחינות: מה הוא ילבש, מה יאכל, איפה יילחם (תלוי במשחק) במי, בשם מה וכן הלאה. ההחלטה החשובה לכאורה היא מי אתם ומה שמכם – ישפיע על המשך המשחק. ניתן לדמיין את עצמך מול מראה וירטואלית. מי שאתם ואיך שאתם משחקים ייראו לכם מאוד דומים, באגרסיביות או אסרטיויות, חולשה לדברים מסוימים ושאיפות.

נא לא להתבלבל, משחקים כשמם הם, אך כאמור השתקפותם הם לחיים האמתיים. אם תקחו אותם ברצינות, כך תקחו גם את החיים ברצינות.